• Hastanemiz SGK Anlaşmalıdır.

Yüz Estetiği

ödül

Yüzümüz yanaklarla birlikte dudak,burun,gözkapakları ve kulak gibi önemli organ ve dokuları taşır.Yüzdeki fiziksel kusur ve deformasyonlar doğumsal olabildiği gibi sonradan da oluşabilir. Kepçe kulak gibi şekil bozuklukları doğumsal olarak vardır,keza çocukluk çağında güzel bir buruna sahip olan bir kişide ergenlik dönemi sonrası yüz ile uyumlu olmayan bir burun şekli oluşabilir.

Yüzdeki fiziksel deformasyonlar en sık yaşla beraber ortaya çıkar.Deri, deri altı ve yüz kemiklerinde oluşan biyolojik değişikliklerle özellikle yanaklarda ve gözkapaklarında sarkma ve kırışıklar yanında dudaklarda incelme ve gıdı da sarkma sık karşılaşılan yaşlanma belirtileridir.

Burun Estetiği

Estetik burun cerrahisi yada "rhinoplasty",burnun görünümü düzeltmek, yüz içinde daha uyumlu ve ahenkli hale gelmesi için yeniden şekillendirilmesi ve fonksiyonlarının düzeltilmesidir. Burundaki şekil bozukluğu, gelişimsel ya da sonradan yaralanma sonucu oluşabilir.

Estetik burun ameliyatı için en uygun yaş, yüz kemiklerinin gelişimini tamamladığı 17 yaş sonrasıdır. Yaş kadar önemli bir konu da kişinin tam sağlıklı olmasıdır. Her estetik ameliyat da olduğu gibi burun estetiği öncesinde de sigara en az 2 hafta önceden bırakılmalı ya da azaltılmalıdır. Cerrahın, hastanın kullandığı ilaçlar hakkında (aspirin, tansiyon ve şeker ilaçları, doğum kontrol hapları gibi) bilgi sahibi olması ve varsa ilaç alerjisi mutlaka bilinmelidir.

Öncelikle bilgisayarlı görüntüleme sistemi yardımı ile ameliyat öncesi dönemde kişinin yüz yapısı incelenmeli, varsa burundaki kusurlar saptanmalıdır (Bilgisayarda yapılan çalışmanın sadece planlama olduğu unutulmamalı,hastalar bunu vaad olarak algılamamalıdır) . Böylelikle hastayla sağlıklı bir iletişim kurmak, onun ne istediğini anlamak ve ameliyatta nasıl bir değişiklik yapılacağını anlatmak mümkün olmaktadır.

Her hastada estetik burun ameliyatı sonucunu olumlu ya da olumsuz etkileyen birçok etken mevcuttur. Kişinin burun derisinin ince, cildinin yağsız olması ameliyatla verilen şeklin kendini göstermesi açısından önemlidir. Kıkırdak yapının güçlü, kemiklerin ince olması da burnun şekillendirilmesinde kolaylık sağlar. Yine daha önce burun ameliyatı geçirmemiş olmak, burun ucunun ince olması, burun ile yüz arasında uyumluluk ve yara iyileşmesinin iyi olması sonucu olumlu etkileyen başlıca faktörlerdir. Her ameliyatta olduğu gibi estetik burun ameliyatlarında da olası risk ve komplikasyonlar hakkında hastalar bilgilendirilmeli, kötü iyileşme sonucunda ikinci bir ameliyatın gerekebileceği bilinmelidir.

Estetik burun ameliyatları, sedasyon desteğinde lokal anestezi ile yapılabildiği gibi arzu edildiğinde genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık 1- 1.5 saattir. Ancak ameliyatın özelliğine bağlı olarak daha da uzayabilir. Gerektiğinde burun tıkanıklığını rahatlatmak için de müdahale edilebilir. Burun ameliyatlarında kesi burun kanatları içerisinden yapıldığı için iz görülmez. Bazen geniş burun kanatlarını daraltmak için burun kanadı kıvrımında dikkat çekmeyecek bir iz kalabilir. Ameliyatla kemik, kıkırdak yapı ve yumuşak dokudaki fazlalıklar alınıp yeniden şekillendirilerek yüz ile uyumlu yeni bir burun yaratılır. Bazen de istenen şekli oluşturmak için doku ilave etmek gerekebilir. Ameliyat sonunda oluşan yeni şekli muhafaza için alçı bir kalıp uygulanır.

Ameliyat sonrası dönem genellikle sorunsuz olup, hasta genellikle aynı gün evine gönderilir. Ameliyattan sonraki günlerde ağrı, bir ağrı kesici ile kolaylıkla giderilir. Morluk ve şişlikleri azaltmak için soğuk uygulama yapılması önerilir. Göz çevresindeki morluklar ameliyattan sonraki günlerde solarak 2-3 haftada tamamen kaybolur. Ameliyattan sonra iki gün içerisinde hasta kendini iyi hissederek, sokağa çıkabilecek duruma gelir, ancak işe başlamak için morluk ve şişliklerin azalmasını beklemekte fayda vardır. İlk hafta sonrası azalan morlukları kapatmak için makyaj yapılabilir. İlk bir ay sportif faaliyetlerden uzak kalınmalı ve 2 ay süre ile gözlük kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki,iyi sonuç biraz da önerilere uymakla elde edilir.

Burundaki şişlik kişiye göre değişmek üzere 4-6 haftada azalır, ancak burunun istenen şekle gelebilmesi için 6-12 aylık bir süre gereklidir. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrası erken dönemde ani değişim beklemesi pek gerçekçi değildir. Bu durum hastalarla ameliyattan önce mutlaka konuşulmalıdır. Bazen estetik burun ameliyatlarından sonra hasta çevresi pek önemli bir değişiklik olmadığını söylerler. Bu tepki doğaldır, oluşturulan yeni burun farklı bir burun değil, daha iyi ve doğal görünen bir burundur.

Rinoplasti, konusunda deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında istenmeyen sonuç ve komplikasyon yaşama olasılığı çok azdır. Burun estetiği plastik cerrahlar tarafından çok sık yapılan ameliyatlardır. Düşünebileceğiniz en küçük ameliyatlarda olduğu gibi, enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı riskler burun estetiği ameliyatlarında da vardır. Ancak bu risklerin takibi ve kontrolu çoğunlukla sorun yaratmaz. Burun estetik ameliyatlarından sonra çok düşük oranda oluşabilen (%2-5) küçük bir deformiteyi düzeltmek için ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir. Bu girişimler, ilk ameliyata göre daha kısa sürer.

Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağındaki kıvrımlar, alt göz kapağındaki torbalanma ve sarkma, derinin kırışması, yüze yorgun ve yaşlı bir ifade vermektedir. Estetik cerrahi ile her iki göz kapağındaki fazla deri ve torbalanmaya neden olan yağ dokusu alınır. Estetik cerraha başvuran hastanın,ameliyat öncesi çok iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Hasta kusursuz olmayı değil, daha iyi bir görünümü hedeflerse sonuç her zaman tatmin edici olur. Göz kapağı (Blefaroplasti) ameliyatlarında yaş, derinin durumu ve fiziksel özellikler önem taşımaktadır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, hastanın kullandığı ilaçlar (aspirin, tansiyon ilacı vb.) ve ilaç allerjileri hakkında doktorunu bilgilendirmesi gereklidir.

Göz kapağı cerrahisi, sıklıkla göz çevresine lokal anestezi uygulayarak yapılır. İhtiyaç halinde sedasyon sağlanabilir.Genç hastalarda çoğu zaman alt kapaktaki yağ dokusunun alınması yeterlidir. Ancak daha ileri yaşlarda ise derinin yapısına ve gevşeklik derecesine göre her iki kapaktan fazla derinin alınması gerekmektedir. Bu da daha iyi sonuç alınması için gereklidir.Bazı kişilerde kaşların düşük olması ameliyatın sonucunu olumsuz yönde etkileyebileceğinden, kaş kaldırma yada şakak germe ameliyatlarının kombinasyonu, daha iyi bir sonuç için önerilebilir.Alt ve üst göz kapağındaki kesiler doğal çizgi ve kıvrımlar takip edilerek yapılır ve gözün dış kenarındaki kırışıklıklara uzatılır. Ancak bu ameliyat sonrası gözün dış yanlarında kalan ve kaz ayağı denilen çizgilerin kaybolmayacağını unutmamak gerekir.

Ameliyattan sonra ağrı, basit ağrı kesicilerle giderilebilir. Sıklıkla şişlik ve morluklar olmaktadır, bunu azaltmak için soğuk (buzlu) kompres uygulamak ve oturur vaziyette yatmak faydalı olur. İlk hafta sonunda şişlik ve morluklar azalır,sonrası azalan morlukları kapatmak için makyaj yapılabilir.. Kısa süreli göz yaşı artmasına bağlı gözde sulanma ve parlak ışığa hassasiyet olabilmektedir.Ameliyat sonrası ikinci günde televizyon izlenebilir, yaklaşık onuncu günden sonra normal hayata dönülür. Kontakt lens kullanan hastalar iki hafta sonra lens kullanabilirler. Rüzgar, güneş ve özellikle tozdan korunmak amacıyla 2-3 hafta süre ile renkli gözlük kullanmakta fayda vardır.Bu süre içinde spor gibi ağır fizik aktivitelerden uzak durulmalıdır.İdeal sonucun 3. aydan sonra oluşacağı kesinlikle unutulmamalı ve bu konuda aceleci davranılmamalıdır.

Yüz Gençleştirme

Yaşlanmayla beraber yüz kemiklerinin kısmen eriyerek hacim kaybetmesi, yüz mimik kaslarının zayıflaması, güneş ışınlarının olumsuz etkileri,sigara vb. alışkanlıklar yüzün cilt ve yumuşak dokularının gevşeyip sarkmasına neden olur.Yaşlanan kişilerde dokuların kendini yenilemesi yavaşlar,deri ve deri altı dokularda kollajen yıkımı artar,elastik liflerde gevşeme ve sarkma oluşur. Yüz yaşlanmasını üç ana başlık altında değerlendirebiliriz.

 • Üst yüz bölgesi;Alın kırışmış ve kaşlar aşağı doğru yer değiştirerek üst göz kapağında katlantı olışturmuştur.
 • Orta yüz bölgesi;Elmacık bölgesi dolgunluğu silinmiş ve aşağı sarkmış,nasolabial kıvrım dediğimiz burun kenarı kıvrım derinleşmiş,göz çevresi kırışıklar ve torbalanmalar oluşmuş,yanaklarda sarkma ve yağ toplanmaları oluşmuştur.
 • Alt yüz bölümü;Boyun kasının(platisma) zayıflaması sonucu boyun ve gıdık bölgesinde deride kırışıklık ve sarkma oluşmuştur.

Yüz gençleştirme de ihtiyaca göre değişik yöntemlerden biri yada bunların kombinasyonları kullanılabilir. Yüz germe ameliyatı, dolgu yada kök hücreden zengin yağ enjeksiyonları, botox, fraksiyonel lazer yada radyofrekans uygulamaları tek başına yada beraberce kullanılabilir.

Yüz Germe

Yüz germe ,yüz ve boyun bölgesinde ki sarkma ve kırışıklıkların düzeltilerek yüzün gençleştirilmesi ameliyatıdır.Bu işlemle yüz daha genç ve taze görünüm kazanmakla kalmaz,kişinin özgüveni de artar.Yalnız sonucun mükemmeliyet değil düzelme olduğuda unutulmamalıdır.

Tüm estetik ameliyatlarında olduğu gibi yüz germe ameliyatlarında da kişinin tam sağlıklı olması,kullandiğı ilaçlar hakkında doktoruna bilgi vermesi,özellikle ameliyattan en az 15 gün önce sigarayı bırakması önemlidir.

Yüz germe ameliyatı hastane şartlarında, genel yada sedatif anestezi altında yapılır.Sarkan ve kırışan deri gerilerek toparlanır,cilt altı yağ dokusu ve bağ dokusu normal yerlerine asılır.Ameliyat süresi yapılacak işleme göre 2-5 saat arasında değişir.Hasta operasyon süresine göre değişmek üzere aynı gün eve dönebileceği gibi bir gece hastanede kalabilir.Ameliyat izleri her iki tarafta şakak bölgesinde, saç içinden başlayıp kulak önünde doğal çizgiyi takip ederek, kulağın arkasına doğru uzanır. Bazen gıdığı daha iyi toparlayabilmek için çene altından küçük bir kesi yapılabilir.Sonuçta izler tamamen kaybolmasa da hiçbir zaman estetik bir kusur yaratmayacak ölçüde azalır.

Ameliyat sonrası uygun bir bandaj kullanılır,oluşan ödem ve morluklar çoğunlukla 7-10 gün içinde kaybolur.10-12. günlerde dikişler alındıktan sonra makyaj yapılabilir ve günlük yalşamına dönebilir.Ameliyat sonrası birkaç ay guneş ışınlarından kaçınılmalı,gerektiğinde güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Yağ Enjeksiyonu

Yüz ve vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerinde dolgu maddesi kullanımında ilk tercih kişinin kendi dokusudur. Bugün için kullanılan yapay dolgu maddelerinde (hyaluronik asid dışında) azda olsa istenmeyen etkiler görülebilmektedir,kendi dokularımız için böyle bir risk söz konusu değildir. Özellikle yağ dokusu içerdiği yoğun kök hücre sayesinde dokuların yenilenmesine de katkı sağlamaktadır.

Kişinin karın, bel, kalça gibi bölgelerinden alınan yağın enjeksiyonu en çok çökük yanakların doldurulması, alın kırışıklarının giderilmesi, ağız ve burun kenarındaki gülme çizgilerinin doldurulması, dudak kalınlaştırılması,derideki çökme ve düzensizliklerin giderilmesinde kullanılır.Ayrıca memenin kısmen büyütülmesi,elmacık bölgesinin doldurulması,çene ucunun belirginleştirilmesi ve el üstünde oluşan kırışıklıkların tedavinde de yağ dokusundan faydalanılır.Özellikle popo kaldırma ve büyütme ile bacaktaki eğriliklerin düzeltilmesinde oldukça fazla miktarda kullanılabilmesi de yapay dolgu maddelerine oranla bir üstünlük sağlamaktadır.

İşlem lokal anestezi altında yapılır. Çoğu hasta, işlemden sonra günlük yaşamna dönmektedir. Enjeksiyon yapılan yerde geçici morluk ve kızarıklıklar görülebilir,bunları makyajla kapatmak mümkündür.

Botox

Botoks , Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen ve kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici bir süre engelleyen bir tür toksindir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını yada tamamen kaybolmasını sağlar. Cildinizde yaşlanma,mimik kasların yoğun kullanımı,sigara ve güneşin olumsuz etkileri gibi nedenlerle oluşan kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız botoks 'tan yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Botoks hangi bölgelerde kullanılır?

 • Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar ( kaz ayakları)
 • Kaş çatmaya bağlı dikine çizgiler
 • Alındaki yatay çizgiler
 • Burun üstündeki kırışıklıklar
 • Kaş kaldırma
 • Koltuk altı, el ve ayak terlemesi

Botoks nasıl uygulanır ?

Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır.Çok ağrılı bir işlem değildir ancak enjeksiyon sırasında oluşabilecek hafif derecede ağrıyı azaltmak için uygulamadan 15-20 dakika önce anestezik özellikte krem sürülür. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde botoks mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine enjeksiyon yapılır. Botoks uygulaması yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir ve işlemden hemen sonra kişi günlük yaşam aktivitelerine dönebilir. Botoks 'un etkisi uygulamadan 2-7 gün sonra ortaya çıkar ve etkisi takriben 3 - 9 ay olmakla birlikte ortalama 6 aydır. Bu süre sonunda tekrar botoks uygulaması gerekir. Ama tekrarlayan enjeksiyonların tedaviler arasındaki süreyi uzattığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Botoks uygulaması ile terleme nasıl önlenir ?

Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botox uygulaması tekrarlanabilir mi?

Botoks, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. 2 yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir zayıflama ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasında yarar vardır.

Botoks ( botoks ) uygulama öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Aspirin, ağrı kesicileri, ginseng ve C vitamini kullananlarda morarma riski yüksektir. Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçlar alınmamalıdır.

Botoks ( botoks ) uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Uygulama sonrası 1-2 saat için botoks uygulanan kaslarınızı çalıştırın. Örneğin kaşlarınızı yukarı kaldırın, kızar gibi yapın veya gözlerinizi kısın. Bu işlem botoksun kaslardaki aktivitesini kolaylaştırır. 24 saat uygulama bölgesi ovuşturmayın veya masaj yapmayın. 4 saat makyaj yapmayın. 4 saat boyunca yatmayın veya ağır egzersiz yapmayın. Duş alabilir ve birçok günlük aktivitenizi yapabilirsiniz. Küçük bombe ve noktalar birkaç saat içinde kaybolacaktır.

Botoks uygulamasının yan etkisi var mıdır ?

Botoks 'un sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma ve nadiren de geçici olarak göz kapağında düşüklük yapabilir.

Botoks uygulamasına devam edilmezse kırışıklar kötüye gider mi?

Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner, hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir. Çünkü aradaki dönemde yeni kırışıklıklar oluşmayacaktır. Kaslarını daha az kullananlarda ve daha küçük yüz kaslarında etki süresi genelde daha uzundur.

Botoks kimlere uygulanamaz ?

Botoks hamilelere, emziren annelere ve nadir görülen bazı nörolojik ve sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilere (Eaton-Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) uygulanmamalıdır. Kanın pıhtılaşmasını azaltan ilaçları kullanan kişilerde morarma artacağı için ilacın kesilmesinden sonra botoks yapılmalıdır.

Dolgu

Yaşlanmayla birlikte yüz kemiklerinin kısmen eriyerek hacim kaybetmesi,mimik kasların zayıflaması,güneş ışınlarının olumsuz etkileri,sigara vb. kötü alışkanlıklar yüzümüzde istenmeyen çizgi ve kırışıklıklara sebep olur. Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanmaktayız.

Merkezimizde dolgu maddesi olarak en sık Hyaluronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır. Hyaluronik asit tüm canlı organizmalarda bulunan bir pollisakkarittir. Cildin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollajen lif kümeleri ile su tutan ve hacim yaratan hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından yavaş yavaş emilir ve etkinliği azalır.

Hyaluronik asit FDA onaylı,hayvansal orijinli olmayani enjekte edildiği yere hacim veren güvenli ve doğal bir üründür.Etkisi uygulamadan hemen sonra görülür ve içerdiği formülasyon ve konsantrasyona bağlı olarak 4-18 ay devam eder. Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup tedavi öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir. Uygulama oldukça hızlı ve kolaydır, şeffaf ve renksiz bir jel halinde üretilen hyaluronik asit, derinin üst tabakalarına enjekte edildiğinde cilt rengi ile karışarak bütünlük oluşturur.

Dolgu uygulaması hangi alanlara yapılır ?

 • Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
 • Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
 • Dudak dolgunlaştırılması
 • Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi
 • Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar
 • Alındaki çizgiler
 • Akne izleri
 • Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
 • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
 • Kalça ve basen dolgunluğu yaratmak
 • Bacak inceliklerinin düzeltilmesi

Dolgu uygulaması nasıl yapılır ?

Uygulama; enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Enjekte edilecek anatomik bölgeye özgü farklı konsantrasyonlar seçilir. Enjekte edildiği bölgelerde hacim oluşturarak tedavi sağlar. Sonuçlar çok hızlı elde edilir ve enjeksiyonlar sonucu iz kalmaz. İşlem süresi, ortalama 15 – 30 dakikadır. Uygulamadan 30 dk önce lokal anestezi sağlandıktan sonra özel ince iğnelerle enjeksiyon yapılır. Tedavi edilen bölgede, birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Hasta dolgu enjeksiyonlarından hemen sonra günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilir.

Dolgu kimlere uygulanamaz ?

Estetik dolgu uygulaması kullanılan etken maddeye alerji sorunu olan kişilere uygulanamaz, Sistemik hastalığı olanlar ve devamlı ilaç kullananların uygulama öncesi bu bilgilerini hekimlerine iletmeleri gerekir. Hamile ve emziren bayanlarla, 12 yaş altındakilere uygulama yapılamaz.

Copyright © 2016 Özel EPC Hastanesi : Tüm video, görsel ve metinler epc.com.tr sitesine aittir