• Hastanemiz SGK Anlaşmalıdır.

Yanık Tedavi Merkezi

Doktorlar

doktor
Op. Dr.
Öznur Pekedis
Estetik ve Plastik Cerrahi
doktor
Doç. Dr.
Eyüphan Gencel
Estetik ve Plastik Cerrahi

Bölüm Hakkında

Yanık,herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu oluşan doku harabiyetidir.Yanık, genellikle alev,sıcak su yada buharla temasla meydana gelebildiği gibi,sıcak katı maddelerle temas,asit/alkali gibi kimyasal maddelerle ve elektrik akımı etkisi yada radyasyon nedeni ile de oluşabilir.

Her yıl çok sayıda kişi yanık nedeni ile sağlık kuruluşlarına müracaat etmektedir.Bazı yanıklar çok basit yaralanmalar iken, bazıları da hayatı tehdit eden yaralanmalar olarak karşımıza çıkmaktadır.Dünyada her yıl yaklaşık 2.5 milyon insan yanıktan etkilenmektedir. Ülkemizde bu konuyla ilgili kesin bir veri bulunmamakla birlikte, son yıllarda yanıkla ilgili istatistiksel çalışmalara başlanmıştır.

Isı enerjisinin doğru kullanılmadığı her yerde,her zaman yanık yaralanmaları gelişebilir.Özellikle ağır dereceli yanık yaralanmalarında, hasta sahibi önce hastam yaşayacakmı diye sorar,bu endişe bir süre sonra iz kalacakmı şeklinde değişir.Dolayısıyla,yanık yaralanmaları sadece hasta-hekim sorunu değil, psikolojik,ekonomik ve sosyal boyutları olan toplumsal bir sorundur.

İstatitistikler göstermiştir ki, yanıkların çoğu çocuklarda görülmektedir.8 yaş altı çocuklarda sıcak su yanıklarına daha sık rastlanırken,büyük çocuklar ve yetişkinlerde alev yanıklarının sıklığı artmaktadır.Erişkinlerde endüstriyel kazalar ön plana çıkarken 60 yaş üstü kişilerde yatakta sigara içererken yanma daha sık görülür.

Verilen Hizmetler

Copyright © 2019 Özel EPC Hastanesi : Tüm video, görsel ve metinler epc.com.tr sitesine aittir