• Hastanemiz SGK Anlaşmalıdır.

Vücut Estetiği

ödül

Hamilelik ve hızlı kilo alıp verme gibi nedenlerle karın, kalça kol ve bacakalarda yağlanma, sarkma gibi deformasyonlar sık görülür.

Karın deformasyonu karın germe operasyonu ile kolaylıkla onarılabilir.Keza karın ,bel,kalça ve bacaklardaki fiziksel görünümü bozan yağ deformasyonları liposuction ile düzeltilir.Liposuction ile alınan yağlar kalça büyütme , dikleştirme yada çarpık ve ince bacakların görünümünü düzeltmek amacıyla kullanılabilir.

Kol ve bacakalardaki, özellikle hızlı kilo alıp vermeler sonrası oluşan sarkmaları, germe ameliyatları ile düzeltmekte her zaman mümkündür.

Karın Estetiği

Bazı kişiler kilo sorunu olmamalarına karşın diyet ve egzersizle giderilemeyen, karında yağ ve deri gevşekliğinden,doğum sonrası oluşan deri çatlaklarından şikayet ederler. Özellikle birden fazla doğum yapmış hanımlar ve deri elastikiyetinin kaybolduğu daha yaşlı kişiler bu yakınma ile plastik cerraha başvururlar.Önemli ölçüde şişmanlık problemi olan hastalar ameliyat edilebilir, ancak zayıflamayı düşünüyorlarsa ideal kiloya ne kadar yaklaşırlarsa ameliyat sonucunun o kadar olumlu olacağı bilinmelidir. Gelecekte hamile kalmayı planlayan hanımlar ameliyat sırasında gerilerek sağlamlaştırılan karın adaleleri gevşeyebileceğinden bu ameliyatı gebelik sonrasına ertelemelidirler.Yine önemli ölçüde zayıflamayı planlayan hastalarında arzu ettikleri tartıya düştükten sonra ameliyat olmaları,daha iyi ve kalıcı bir sonuç açısından önemlidir.

Karın germe ameliyatı kişinin görünüşünü ve kendine güvenini olumlu yönde artıran bir işlemdir.Bu nedenlede estetik ameliyatlar içinde en çok rağbet gören ameliyatlardan biridir. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi karın germe ameliyatının da bazı riskleri vardır. Ameliyat sonrası enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, kan pıhtısı atma veya alt karın bölgesinde kötü iz gibi komplikasyonlar nadirde olsa görülebilir.Komplikasyonlar genellikle çok büyük sorun yaratmayan sonuçlardır. Ancak özellikle çok sigara içen kişilerde görülen yara iyileşmesindeki gecikme, ameliyat sonrası pansuman olayını uzatabilir ve nadiren de ikinci bir revizyon ameliyatına gerek olabilir. Bazı önerilerle bu riskler azaltılabilir. Örneğin, ameliyat sonrası erken hareketler ile kan pıhtısı atma olayı önlenebilir. Sigara kullanımı bir çok estetik ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatında da ciddi bir risk faktörüdür.Bu nedenle ameliyattan en az 2-3 hafta önce sigara kullanımının bırakılması yara iyileşmesini olumlu olarak etkiler.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, doktorun, hastanın kullandığı ilaçlar (aspirin,tansiyon,kalp ve şeker ilaçları,doğum kontrol hapları gibi) hakkında bilgi sahibi olması ve varsa ilaç allerjilerini mutlaka bilmesi gereklidir.

Estetik karın germe ameliyatı ya da "Abdominoplasti", sıklıkla hastane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyatın süresi kişiden kişiye değişmek üzere 2-4 saat kadardır. Kasık üzerinden yanlara doğru uzanan bir kesi ile sarkık ve yağlı derinin tamamı çıkarılarak karın kasları gerilir ve yeni bir göbek çukuru oluşturulur.Gerektiğinde (özellikle şişman hastalarda) karın ön duvara ve bel boşluğuna liposuction uygulanarak daha güzel bir görünüm kazandırılır.Deri ile karın kasları arasındaki boşlukta toplanan sıvının dışarı alınması için bir silikon suction dren konur ve hastaya korse giydirilerek ameliyat sonlanır.Ameliyat sonrası göbek çukurunun altında kalan deri çatlakları çoğunlukla kaybolur. Bazan da, özellikle karın derisinde sarkma ve çatlakları fazla olmayan hastalarda sadece liposuction yada 'mini abdominoplasti' dediğimiz daha basit bir işlemle iyi sonuç almak mümkün olmaktadır.

Ameliyat sonrası 1-2 gün içinde eve dönen hastaya uygun antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı yanında fizik aktiviteyi de kısıtlamak gerekir.İlk günler öne eğilerek yürümeli ve yatarken dik olarak yatmamaya dikkat etmelidir. Ameliyat esnasında yerleştirilen dren 3-4. günde çıkarılır,10-12. günlerde de dikişler alınabilir. İlk banyo birinci haftanın sonunda yapılabilir. İlk iki haftanın sonunda işe dönmekte bir sakınca olmaz.Karnın alt kısmında, bikini içinde kalan izler birkaç ay içinde deri rengini almaya başlar. Korseyi ameliyat sonrası dönemde 3-4 hafta kullanmak ve 2 aydan önce ağır fizik egzersiz yapmamak gerekir.

Liposuction

Genç yaşlarda, cildin elastikiyeti iyi olduğu için liposuction sonrası cilt kendini hızla toparlayacağından daha iyi sonuç alınır. Ancak ileri yaşlarda cilt gevşeyip sarktığından sonuç beklendiği gibi olmayabilir. Özellikle doğum yapmış bayanlarda karın cildinin gevşeyip sarkması durumunda bu tür uygulamalar yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda cerrah belki de aynı zamanda fazla deriyi alarak germe ameliyatını önerecektir. Bu nedenle bu konular muayeneden sonra iyice konuşulmalıdır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi liposuction öncesindede kişi tam sağlıklı olmalıdır. Sistemik bir hastalığı (şeker hastalığı, hipertansiyon, kan hastalığı, kalp hastalığı) olan kişilerde bu uygulama risklidir. Sigara ve alkol alan hastalarda da risk faktörü mevcut olup, daha önceden sigara içmeyi bırakması sonucun daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılabildiği gibi lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Lokal anestezi kullanıldığında hastaya ilave sedatifler verilmekte ve böylece ağrısız ve korkusuz bir ameliyat ortamı sağlanmaktadır. Genel anestezi altında yapıldığında hastanede 8-24 saat gözlemek gerekir, istisnai durumlarda bu süre uzayabilir,sedatif anestezi ile yapıldığında ise hasta birkaç saat dinlendikten sonra eve gidebilir.Uygulama, bölge sayısı ve alan genişliğine göre bir yada birden fazla seansda yapılabilir. Tek seansta fazla miktarda yağ almak vücudun sıvı elektrolit dengesini bozacağından pek önerilmez.

Islak teknikle yapılan ameliyat sonrası uygun bir korse, korsenin ulaşamadığı bölgeler için elastik bandaj kullanılır. Korsenin tercihen 3-4 hafta süre ile kullanılması tavsiye edilmektedir.Ilk 24 saat içinde kesi yerlerinden hafif serum sızıntısı olsa da bu hastayı tedirgin etmemelidir. Enfeksiyon riskini berteraf etmek için antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Liposuction uygulamasından sonra 1-2 gün içerisinde hasta normal aktivitesine kavuşmakla birlikte çok geniş alanlarda uygulama yapılan hastalar birkaç gün kendilerini yorgun hissedebilir. Çoğunlukla 3-7 gün içinde çalışmaya başlanabilir.Liposuction sonrasında oluşan şişlik ve morluklar 1-2 hafta içinde geçmektedir.Çok ince kanüllerle çalışıldığından alınan yağların bir kısmı yağ dokusu enjeksiyonu yapılmak üzere vucudun başka bir bölgesinde (örneğin yüz) kullanılabilir.

İyi sonucun (şişliklerin tamamen geçmesi) 2-3 ay gibi bir sürede alındığı bilinmelidir. Uygulamadan bir hafta sonra başlayarak fizik ekzersizler önerilir.İşlemin yapıldığı bölgelere LPG yada ultrasonik uygulamaların yapılması ödemin hızla azalması ve deri elastikiyetinin sağlanması açısından önemlidir.

Copyright © 2019 Özel EPC Hastanesi : Tüm video, görsel ve metinler epc.com.tr sitesine aittir