Mir Ali Purbager 'den Dünyada İlk

ödül

Hastaneminde görevli radyoloji uzmanı Doç. Dr. Mir Ali Purbager, dünyada ilk kez pankreasta, mikrodalga ablasyon (elektron akımıyla tümörlerin yakılması) yöntemini kullanarak tümörü yok etti.

Pankreas kanserine yakalanan Ferhat Akgöllü (74) üzerinde mikrodalga ablasyon yöntemini deneyen Doç. Dr. Mir Ali Purbager, "İlk kez pankreastaki tümöre bu yöntemi uyguladık. Hastamıza 10'ar dakikalık 3 seansta yaptığımız operasyon başarıyla tamamlandı. Yöntem birçok kişiye umut olabilir" diye konuştu.

Yöntemin az sayıda merkezde karaciğer, akciğer ve nadiren böbrek tümörlerinde, deneyimli radyologlar tarafından uygulandığını söyleyen Purbager, "Kanserli hastaların tümörlerinin tedavisinde cerrahi yöntem öncelikle uygulanan yöntem. Ancak tümörün yeri, organlarla ilişkisi ve hastanın durumu nedeniyle ameliyat edilemeyen kitlelerde mikrodalga sistemi ise yeni uygulamaya başlandı. Yöntemin başarısı daha yüksek" dedi.

Purbager'in verdiği bilgilere göre operasyon ise şöyle yapılıyor:

"Mikrodalga ablasyonda özel bir yöntemle elektrotlar tümörün içine yerleştiriliyor, akım verilmesiyle tümör yakılıyor. Bu işlem yapılırken hastanın tümörlü bölgesi lokal anesteziyle uyuşturuluyor."

Sağlığına kavuşan Ferhat Akgöllü, tedavi olmadan önce, çok ağrıları olduğunu belirterek, "Allah'a şükür şimdi çok iyiyim. Ne ağrım ne de sızım kaldı. Taburcu olmayı bekliyorum" dedi.

Copyright © 2016 Özel EPC Hastanesi : Tüm video, görsel ve metinler epc.com.tr sitesine aittir